Konferencja organizowana jest przez Komisję Etyki Politycznej i Wolności Obywatelskich Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz Katedrę Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Członkowie komitetu organizacyjnego:
Katarzyna Haremska
doktor habilitowana nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofia (Uniwersytet Jagielloński), mgr ekonomii (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie). Do 2022 roku profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wykładowca w Collegium Civitas w Warszawie oraz Krakowskiej Akademii Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Specjalizuje się w zakresie filozofii liberalizmu. Autorka książek: Peryferie liberalizmu: Henry David Thoreau (2015), Po pierwsze, przeżyć. Studia z filozofii liberalizmu (2011). Współredaktorka naukowa książki Teka Łagowskiego (2008) oraz redaktorka tomów monograficznych pisma “Argument. Biannual Philosophical Journal”: Oblicza dominacji (2020), Polska myśl liberalna (2018), Dziedzictwo Oświecenia (2013). Inicjatorka i współorganizatorka ogólnopolskich konferencji: „W drodze do Syrakuz… Powołanie filozofii a pokusa politycznego aktywizmu” (2021); „Polska myśl liberalna – tradycja i współczesność” (2017). Członkini Rady Redakcyjnej pisma “Argument: Biannual Philosophical Journal” (od 2011).
Fot. Adam Walanus
Katarzyna Guczalska
doktor habilitowana nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofia (Uniwersytet Jagielloński). Pracuje w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Wykłada filozofię społeczną i polityczną, etykę i etykę biznesu. Autorka monografii: Feminizm antykontraktowy Carole Pateman (2019), Państwo jako dzieło sztuki. Piękno i wolność w filozofii Hegla (2010), Miłość i cnota polityczna. Rodzina i kobieta w filozofii Hegla (2002). Redaktorka tomu monograficznego czasopisma „Principia”, Zrozumieć Hegla (2009); współredaktorka tomu pisma „Prakseologia”, Wokół sporu komunitarian z liberałami (2016). Inicjatorka i współorganizatorka cyklicznego seminarium „Filozofia i Ekonomia” oraz konferencji krajowych: „Kobieta w XXI wieku – między liberalizmem a konserwatyzmem” (2018), „Wokół sporu komunitaryzmu z liberalizmem” (2015), „Po kapitalizmie. Od egoizmu do wspólnoty” (2012).
Anna Karnat
doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii (Uniwersytet Jagielloński). Adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Zainteresowania naukowe koncentrują się wokół socjologii teoretycznej (koncepcje nowoczesności, późnej nowoczesności i ponowoczesności), socjologii świadomości i tożsamości (przede wszystkim w wymiarze jednostkowym), kondycji jednostki we współczesnym świecie oraz jej podmiotowości i samostanowienia. W zakresie badań empirycznych zajmuje się społecznymi problemami funkcjonowania osób z Zespołem Wrodzonej Dezaprobaty Płci Fenotypowej (ZWDPF). Autorka książki Tożsamość, czyli świadomość redivivus (2009), redaktorka tomu monograficznego czasopisma „Studia Sociologica”: Jednostka: Konteksty, Relacje, Badania (2013).
Maciej Kałuża
doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofia (Uniwersytet Jagielloński). Adiunkt w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Badacz egzystencjalizmu; specjalizuje się w myśli społecznej i politycznej francuskich myślicieli powojnia (Camus, Sartre, Merleau-Ponty, Beauvoir). W etyce zajmuje go przede wszystkim kwestia przemocy oraz politycznej legitymizacji przemocy. Autor licznych opracowań o etycznych i politycznych kontekstach myśli Alberta Camusa.
Kamil Marszycki
magister finansów i rachunkowości (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), doktorant Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w dyscyplinie ekonomia i finanse. Przygotowuje rozprawę doktorską Finansowanie dochodu podstawowego w Polsce a sprawiedliwość dystrybutywna. Ujęcie ekonomii pozytywnej i normatywnej. Licencjat filozofii (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie). Ukończył studia podyplomowe na kierunkach: mediacja i inne metody alternatywnego rozwiązywania sporów (Uniwersytet Jagielloński) oraz doradztwo podatkowe (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie). Naukowo interesuje się problematyką zabezpieczenia społecznego, ubóstwa, nierówności oraz polubownymi metodami rozwiązywania sporów. Autor artykułów naukowych z zakresu filozofii ekonomii, dochodu podstawowego i mediacji.
Komisja Etyki Politycznej i Wolności Obywatelskich
Polskie Towarzystwo Etyczne
Katedra Filozofii
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie